Mikołaj Pawlak

University of Warsaw

Nowa publikacja „Wyjście z cienia: Polityka uchodźcza w sytuacji kryzysu”

Ukazał się artykuł:

Paweł, Kubicki, Mikołaj Pawlak, Adriana Mica, Anna Horolets. 2017. Wyjście z cienia: Polityka uchodźcza w sytuacji kryzysu. “Polityka Społeczna” 9(522): 22–28.

Artykuł został napisany w ramach projektu badawczego „Zarządzanie europejskim kryzysem uchodźców w sytuacji braku konsensusu. Pojawienie się strategii w Polsce, na Węgrzech i w Rumunii„.

Abstrakt:

Artykuł prezen­tuje stan europe­jskiej i pol­skiej poli­tyki uchodźczej przed wybuchem kryzysu uchodźczego w 2015 r. oraz reakcje na sytu­ację zdefin­iowaną jako kryzysowa. Przed 2015 r. poli­tyka uchodźca była real­i­zowana w sferze pub­licznej igno­rancji i nie była przed­miotem debaty pub­licznej. W Polsce sprzy­jało to tech­nokraty­cznemu zarządza­niu i wdraża­niu poli­tyki Unii Europe­jskiej . Wyjś­cie z cienia i zain­tere­sowanie opinii pub­licznej spowodowało, że uchodźstwo zostało skon­struowane jako prob­lem społeczny, wobec którego konieczne jest akty­wne tworze­nie poli­tyki. W pol­skiej poli­tyce uchodźczej domin­u­ją­cym uję­ciem jej przed­miotu stało się bez­pieczeństwo, a kwes­tia human­i­tarna zeszła na dal­szy plan. Wyjś­cie ze sfery igno­rancji umożli­wia akty­wną reformę, ale towarzyszy mu obję­cie igno­rancją innych aspek­tów danego zjawiska.