Mikołaj Pawlak

University of Warsaw

Seminarium magisterskie: Koordynacja działania: Organizacje, sieci, instytucje

Przygotowanie do napisania pracy magisterskiej dotyczącej działania zbiorowego. Celem seminarium jest nauczenie studentów podstawowego warsztatu samodzielnej pracy naukowej: dobór i analiza literatury, projektowanie i realizacja badań, analiza i interpretacja danych, redakcja tekstu naukowego. Podczas seminarium podejmowana będzie tematyka różnorodnych form koordynacji ludzkiej działalności zarówno uznawanej za dewiacyjną (np. przestępczość zorganizowana, przestępczość białych kołnierzyków, sieci powiązań osób uzależnionych) jak i koordynacja oddziaływania kontroli społecznej (np. organizacyjne aspekty pomocy społecznej i wymiaru sprawiedliwości, kapitał społeczny). Badania studentów koncentrują się wokół takich mechanizmów koordynacji działania jak organizacje, sieci społeczne i instytucje.

W czasie seminarium wykorzystywany będzie dorobek socjologii, antropologii kulturowej, teorii organizacji, analizy sieci społecznych, nauk o politykach publicznych i nauk o zarządzaniu do badania tego, jak ludzie koordynują swoje działania, czyli jak robią coś wspólnie. Podejmowane tematy badawcze dotyczą koordynacji działania od poziomu mikro (np. monografie niedużych organizacji) do poziomu makro (np. mechanizmy tworzenia i wdrażania polityk publicznych i zaangażowania różnorodnych aktorów społecznych w ten proces).

 

Wypromowane magisteria:

Franczuk, Ewelina. 2024. Bezkidki, bezdzietne lambadziary i staraczki, inaczej bezdzietność z wyboru w przekazie polskich mediów społecznościowych.

Włodarska, Agnieszka. 2024. Mowa nienawiści i dyskryminacja. Analiza treści w grupach polskiej manosfery.

Hsieh, Yu-Ting. 2024. Taiwanese and Chinese as Victims of Crime and Harassment in Poland.

Kułakowska, Aleksandra. 2024. Biegli sądowi o swojej funkcji i jej problemach.

Jarosz, Łukasz. 2024. Żołnierze wyklęci/niezłomni z perspektywy ustawodawstwa karnego obowiązującego w czasie ich działalności.

Antosiewicz, Hanna. 2024. Zjawisko podcastów true crime: Analiza porównawcza najpopularniejszych polskich podcastów true crime.

Garncarek, Julia. 2024. Analiza współczesnych mitów dotyczących zaginięć.

Poter, Aleksandra. 2024. System dozoru elektronicznego w Polsce: analiza wniosków odrzuconych przez sądy penitencjarne.

Korytna, Anita. 2023. Umorzenie postępowania przygotowawczego dotyczącego przestępstwa posiadania narkotyków. Analiza akt Prokuratury Rejonowej w Wieluniu.

Malesa, Natalia. 2023. Przestępczość nieletnich w świetle akt sądowych Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim.

Boruta, Aleksandra. 2023. Zjawisko gwałtu w szpitalach psychiatrycznych – analiza przyczyn oraz następstw na podstawie wybranych przypadków.

Wyszomirska, Karolina. 2023. Wolontariat studentów Warszawy – doświadczenia, wyzwania, perspektywy.

Walewska, Julia. 2023. Psychiatria w serialu kryminalnym: Obraz motywacji przestępcy między determinizmem a indeterminizmem.

Gładecka, Karolina. 2022. Medialna „panika moralna” a kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej w aspekcie kryminologicznym.

Chmielarska, Dorota. 2022. Wpływ pandemii na przestępczość w Polsce: Analiza wybranych przestępstw w latach 2020-2021.

Balicka, Karina. 2021. Wykonywanie orzeczeń w sprawach nieletnich przez Zespoły Kuratorskiej Służby Sądowej podczas pandemii COVID-19 w Polsce.

Rzepecka, Weronika. 2021. Organizacja turystyki aborcyjnej w Polsce.

Kurkus, Adam. 2021. Struktura przestępczości w gospodarce odpadami na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Olszewska, Urszula. 2021. Koronawirus – panika moralna czy zagrożenie? Wpływ mediów na kształtowanie nastrojów społecznych. Analiza wybranych telewizyjnych przekazów medialnych.

Ryfa, Aleksandra. 2021. Cudzoziemcy jako sprawcy przestępstw pospolitych w Polsce w świetle statystyk policyjnych i sądowych.

Jaśkiewicz, Natalia. 2021. Przystosowanie się skazanych do warunków izolacji więziennej.

Zielińska, Patrycja. 2021. Przestępczość „Covidowa”, czyli o tym, jak kryzys może stwarzać okazję do popełniania przestępstw. Na przykładzie wyłudzeń pieniędzy z Tarczy Antykryzysowej w Polsce w 2020 roku.

Smolira, Karolina. 2021. Zjawisko cyberterroryzmu w Unii Europejskiej i Polsce – analiza polityki cyberbezpieczeństwa.

Wawrzyniak, Magdalena. 2021. Standardy zwalczania handlu kobietami i dziećmi oraz ochrona jego ofiar.

Stamblewska, Monika. 2021. Neutralizacja w wykonaniu wybranych polskich sprawców przestępstw białych kołnierzyków.

Kaczmarczyk, Wojciech. 2021. Chuligaństwo stadionowe widziane okiem kibiców rybnickiego klubu piłkarskiego.

——. 2021. Społeczny stosunek do dewiacji seksualnych. Analiza inicjatywy zakazu terapii konwersyjnej w Polsce.

Sierant, Kinga. 2021. Dylematy etyczne w zawodzie pracownika socjalnego.