Perspektywa Pracowników Migranckich
Perspektywa pracowników migranckich na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i Bułgarii
Celem tego projektu jest większe zrozumienie polityk publicznych dotyczących zatrudniania i integracji migrantów w czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a także identyfikacja efektywnych polityk, zachęcających migrantów do pozostania w tych krajach (zamiast dalszej migracji do Europy Zachodniej). Projekt osiągnie te cele poprzez badanie możliwych punktów dostępu dla legalnej imigracji oraz poprzez szczególną uwagę dla perspektywy migrantów – motywów dla migracji, warunków pracy, relacji z nowym krajem i społecznością etc.
Celem projektu jest dostarczenie informacji i wskazówek dla wypracowania rekomendacji dla polityk publicznych: wszystkie dobrane do badania kraje zmagają się z dużymi niedoborami siły roboczej, a równocześnie ich rządy przyjmują raczej restrykcyjną pozycję wobec imigracji. Jakie są możliwe do wypracowania polityki imigracyjne, które odpowiedzą na zwiększony popyt na siłę roboczą, a jednocześnie będą uwzględniać drażliwość tej tematyki?
Rezultaty projektu będą zaprezentowane w czterech raportach krajowych oraz raporcie porównawczym. Przedstawione zostaną również rekomendacje na poziomie krajowym oraz na poziomie Unii Europejskiej.
Kierownik: dr hab. Mikołaj Pawlak
Główny wykonawca: mgr Iuliia Lashchuk
Jednostka realizująca: Wydział Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW
Okres realizacji: 2019-2020
Finansowanie: Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest
Raporty badawcze:
Pawlak, Mikołaj, Iuliia Lashchuk. 2020. Entry to a market, not to a state: Situation of migrant workers in Poland. Budapest: Friedrich-Ebert-Stiftung.
Pawlak, Mikołaj, Iuliia Lashchuk. 2020. Dostęp do rynku pracy, ale nie do państwa: Sytuacja pracowników migrujących w Polsce. Budapest: Friedrich-Ebert-Stiftung.