O mnie
Dr hab. Mikołaj Pawlak, prof. UW jest socjologiem. Pracuje w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Socjologii Norm, Dewiacji i Kontroli Społecznej. Przewodniczy radzie naukowej Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych. Współorganizuje seminarium naukowe Nowy instytucjonalizm – teorie i badania.
Zainteresowania badawcze Mikołaja Pawlaka obejmują teorię nowego instytucjonalizmu, studia nad migracjami, socjologię wiedzy/ignorancji oraz studia nad porażkami. Jest współredaktorem Routledge International Handbook of Failure – tomu ustanawiącego studia nad porażkami. We wcześniejszej książce jego współautorstwa Ignorance and Change analizuje kryzys uchodźczy z perspektywy studiów nad ignorancją. W książce Tying Micro and Macro krytycznie dyskutuje tezę o próżni socjologicznej i przedstawia ją w kontekście debaty o poziomie mikro i makro w teorii socjologicznej. W jego pierwszej książce Organizacyjna reakcja na nowe zjawisko stosuje perspektywę nowego instytucjonalizmu do zagadnienia powstających polityk integracji uchodźców w Polsce.
Mikołaj Pawlak w 2004 r. ukończył studia magisterskie w Instytucie Socjologii UW (promotor: prof. Jarosław Kilias) oraz doktoranckie w Szkole Nauk Społecznych, w trakcie których w latach 2007-2009 był stypendystą Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii nadała mu w 2011 r. Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Promotorem rozprawy była prof. Joanna Kurczewska. W 2019 na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW otrzymał habilitację.
Doświadczenie badawcze zdobywał poprzez zaangażowanie w badania Zespołu Socjologii i Antropologii Kultury IFiS PAN (2004-2011), jako badacz i analityk w licznych projektach dotyczących migracji prowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych (2004-2010) oraz kierując grupą badawczą w Caritas Polska (2009-2012).
Członkostwo w zespołach redakcyjnych: Stan Rzeczy.
Członkostwo w towarzystwach naukowych: Polskie Towarzystwo Socjologiczne [Wiceprzewodniczący] | European Sociological Association | European Group for Organizational Studies | Society for the Advancement of Socio-Economics.
Działalność społeczna: Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej [członek Rady Nadzorczej].